Czym się różni SEO od SEM?

Czym się różni SEO od SEM?

Marketing internetowy cały czas zyskuje na popularności. Rośnie też świadomość na temat tego obszaru. W sieci znaleźć można mnóstwo informacji odnośnie marketingu, jednakże sporo osób podejmujących się tego zagadnienia myli podstawowe pojęcia z tej dziedziny, takie jak SEO i SEM. Postaramy się zatem wyjaśnić kilka kwestii nazewniczych. Przyjrzymy się także płatnym reklamą Google.

SEM – Search Engine Marketing
SEM to słowo, które określa dziesiątki pojęć – usług i produktów – związanych z marketingiem internetowym w wyszukiwarkach. SEM służy poprawianiu dostępu użytkownika do strony internetowej poprzez zwiększenie jego widoczności w wyszukiwarce. Bez SEM istnienie serwisu internetowego praktycznie nie ma sensu, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia potencjalnego użytkownika strony jest znikome.

SEO – Search Engine Optimization
SEO to proces poprawiający ilość i jakość ruchu potrzebnego do pozycjonowania strony. Warto zwrócić uwagę, że SEO to proces, a nie jednorazowa akcja. Można uznać, że SEO jest składowym elementem SEM. W Polsce SEO tłumaczy się używając słowa “pozycjonowanie”. Niektórzy uważają jednak, że SEM to optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, której celem jest przygotowanie danej witryny do późniejszego pozycjonowania.

Optymalizacja witryny jest podstawową i pierwszą w kolejności czynnością, od jakiej powinno się rozpocząć wszelkie działania SEO. Polega na dopasowaniu strony do wytycznych Google, w taki sposób, aby mogła ona zostać łatwo odnaleziona przez użytkowników. Optymalizacja w dużej mierze decyduje o powodzeniu dalszych działań związanych z pozycjonowaniem strony. Optymalizacji strony dokonuje się poprzez szereg czynności, takich jak:
– dobór słów kluczowych pomagających w pozycjonowaniu,
– optymalizacja nagłówków i tytułów podstron,
– nasycenie treści publikowanych na stronie kluczowymi frazami,
– praca nad szybkością działania witryny,
– budowanie zaplecza SEO, czyli architektury linków, które prowadzą do strony,
– optymalizacja mapy witryny.

office-277393_640

PPC – Pay Per Click
To kolejne ważne pojęcie w tej branży. PPC – płać z kliknięcie — to model opłat za reklamę w wyszukiwarkach, ale także różnych sieciach reklamowych. Ze względu na fakt, że ten model płatności został spopularyzowany przez wyszukiwarki, przyjmuje się, że PPC określa tak zwane płatne wyniki w wyszukiwarkach. Wyniki płatne pojawiają się obok wyników organicznych, wyróżnione są najczęściej jako linki sponsorowane (można przyjąć, że jest to poprawne tłumaczenie używane przez Google). Zamiennie dla PPC stosuje się pojęcie CPC – Cost Per Click.

Reklamy AdWords

Aktualnie Google AdWord to najpopularniejsze i najbardziej skuteczne narzędzie do prowadzenia kampanii linków sponsorowanych. Przy pomocy tego narzędzia można tworzyć płatne reklamy, które wyświetlają się użytkownikom wyszukiwarki Google, dokładnie wtedy gdy poszukują oni produktów czy usług, które oferuje reklamodawca. Istotną zaletą reklamy AdWord jest kontrola nad budżetem (sami decydujemy o tym ile chcemy przeznaczyć na reklamę). AdWord pozwala na ścisłe sprecyzowanie do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć z naszą reklamą – uwzględniając płeć, wiek i lokalizację. AdWord jest bardzo przystępną platformą, jednocześnie panel zarządzania reklamami AdWords jest dość mocno rozbudowany. Optymalizacja i analiza kampanii pozwala także na lepsze dopasowanie słów kluczowych i kwot przeznaczanych na reklamę w zależności od naszych potrzeb.

Należy pamiętać, że każda z reklam Google AdWords zanim zostanie wyświetlona bierze udział w aukcji. W zależności od osiągniętego rankingu reklama może być pierwsza, druga… lub wcale się nie wyświetlić. Reklamy w postaci linków sponsorowanych mają najczęściej 11 miejsc (3 na górze i 8 z boku). Im wyższa stawka za kliknięcie i lepsza jakość kampanii, tym lepsza pozycja i większe szanse na powodzenie reklamy. Oczywiście można zacząć od dowolnej kwoty, ale niski budżet znacząco ogranicza widoczność reklamy. Należy także wziąć pod uwagę, że jeżeli budżet dzienny zostanie wykorzystany już na początku dnia, to wyświetlanie będzie wstrzymane do kolejnego dnia emisji. Możemy jednak zawęzić wyświetlanie reklam do konkretnych godzin. Aby uniknąć błędów w korzystaniu z tej formy reklamy i straty kosztów zaleca się powierzyć zarządzanie relamą AdWords specjaliście. Dobrze prowadzona kampania AdWords jest wysoce rentowna i pozwala uzyskać oczekiwane zwroty z poniesionych kosztów.

Google proponuje także reklamy PLA (Product Listing Ads) dedykowane dla sklepów internetowych. Tak zwane Google Zakupy wyświetlają się w postaci małych boksów ze zdjęciami, opisami i cenami produktów. To atrakcyjny i efektywny sposób wyświetlania produktów dostępnych w sklepie online, minimalizujący zaangażowanie użytkownika w ich wyszukiwanie. Użytkownicy mogą bowiem zobaczyć oferowane produkty bez wchodzenia na stronę sklepu. Reklamy PLA są generowane dynamicznie poprzez wykorzystanie informacji podanych w Google Merchant Center. Należy pamiętać, by połączyć konto w Centrum Sprzedawcy Google z kontem AdWords. Listę dodajemy do Centrum w formie tzw. feedów – plików w specjalnym formacie.

6 responses to “Czym się różni SEO od SEM?”

 1. Elwira pisze:

  Hm, czyli SEO to wyniki organiczne, a SEM to linki sponsorowane. Jak uważacie, warto jednocześnie inwestować w jedno i drugie?

 2. Paweł pisze:

  Warto by każdy, kto marzy o sukcesie w internecie przeczytał ten artykuł. Wiele ludzi nie odróżnia SEM od SEO i myśli że to to samo.

 3. Klikacz pisze:

  Jeżeli chodzi o stosowanie płatnych reklam – bardzo dobre narzędzie do pozyskania potencjalnych odbiorców. W tekście padło jednak kluczowe zdanie „wartość kampanii nie może być niska” – i na tym zakończę. Krótka przygoda to bezsensowna strata środków.

 4. Mateusz pisze:

  Elwira jeśli chcesz osiągnąć sukces w internecie, to warto.

 5. Andrzej pisze:

  W co warto więcej inwestować w SEM czy SEO? Zamierzam wystartować z własną reklamą w internecie i staram się określić swój budżet.

 6. Stefan pisze:

  Andrzeju mam podobny problem ile wydać na SEM a ile na SEO od czego to zależy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.