Jak wybrać hosting?

Jak wybrać hosting?

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie działanie jakiejkolwiek firmy bez wykorzystania strony internetowej. Rzeczona strona zazwyczaj jest pierwszą płaszczyzną kontaktu pomiędzy firmą a jej potencjalnym klientem. Od jej atrakcyjności w znacznym stopniu zależy to, czy zainteresowanie klienta ofertą zostanie podtrzymane. Stworzenie strony internetowej nie byłoby możliwe bez hostingu, dlatego też wybór dobrego hostingu jest w tym przypadku kluczowy.

Czym jest hosting?

Dla osób niezorientowanych w tematyce internetowej pojęcie hostingu może być niejasne. Hostingiem określa się wydzielone miejsce na dysku twardym wykorzystywane do przechowywania zasobów. Takimi zasobami bywają pliki multimedialne, dokumenty, konta, a także serwisy internetowe, blogi czy sklepy. Na polskim rynku znajduje się wiele firm hostingowych, co powoduje, że wybór w tym wypadku może być niełatwy. Spotyka się w równym stopniu usługi płatne, jak i darmowe. Te drugie mogą wydawać się kuszącą perspektywą, szczególnie jeśli firma jest raczkująca i mierzy się z dużymi kosztami. Jednakże już na wstępie tworzenia strony internetowej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy traktuje się ją poważnie i chce się jej zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie. Jeśli tak, lepiej skoncentrować się na usługach płatnych. W przypadku hostingów darmowych nierzadko ma się do czynienia z nachalnymi reklamami, usterkami, zawieszaniem się strony – to wszystko jest niezwykle niedogodne dla odwiedzających serwis użytkowników i może przyczynić się do tego, że zrażeni nie odwiedzą oni strony po raz kolejny. kindle-1017516_640

To nie jest łatwe, ale możliwe

Wybór hostingu dla firmowej strony z pewnością nie jest łatwy, szczególnie jeśli nie jest się zbyt zorientowanym w tej tematyce. Dobrym posunięciem w takim przypadku okaże się skonsultowanie dokonanego wyboru ze specjalistą, który zajmują się tworzeniem strony internetowej. Znajomość rynku oraz rozległa wiedza związana z tym zagadnieniem pozwoli mu wskazać optymalne rozwiązanie dla danej strony sieciowej. Trzeba mieć na względzie, że poszczególne serwisy i strony mają odrębne wymagania techniczne względem kont hostingowych i przy dokonywaniu wyboru trzeba je uwzględnić. Podczas wybierania firmy hostingowej można opierać się także na opiniach swoich znajomych, którzy budowę strony internetowej mają już za sobą lub na opiniach zawartych w rankingu hostingów. W tym ostatnim przypadku warto zachować trzeźwe spojrzenie, bo tak naprawdę nie jest się w stanie zweryfikować, kto zamieścił daną opinię.

Wybór hostingu – na co zwracać uwagę?

Specjaliści zalecają, aby przy wybieraniu firmy hostingowej zwracać uwagę na kilka aspektów. Z pewnością kluczową kwestią w tym przypadku będzie to, w jakiej technologii zostanie zbudowana dana strona internetowa i czy wybrany hosting poradzi sobie z jej płynną obsługą. Kwestią, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, jest bezawaryjny czas działania, pojemność serwera, transfer, warunki dokonywania backupów. Jednak poza czynnikami technicznymi uwagę warto zwracać także na odmienne aspekty, jak chociażby standardy bezpieczeństwa przechowywanych danych czy możliwość nawiązania kontaktu w przypadku zagrożenia awarią.

Kiedy liczy się cena, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie

To naturalne, że nikt nie chce przepłacać przy takich usługach. Większość klientów poszukujących hostingów dla budowanych stron internetowych patrzy przede wszystkim na cenę i to właśnie ona staje się czynnikiem decydującym o tym, czy będzie korzystać się z usług danej firmy. Co ważne: większość firm hostingowych oferuje bardzo atrakcyjne warunki lub wręcz możliwość korzystania z darmowych usług przez pierwszy rok. Mało kto jednak zadaje sobie trudu, by skontrolować, jak sytuacja będzie przedstawiać się po zakończeniu tego okresu. Osoby, dla których cena jest czynnikiem kluczowym, powinny więc sprawdzić, jak będzie ona wyglądać na dalszym etapie korzystania z usług hostingowych. Bardzo ważne jest także to, aby dopasować optymalny pakiet do potrzeb danej firmy, jak też przekonać się, czy po przekroczeniu danego pakietu będą naliczane dodatkowe opłaty za hosting. Takie nieprzewidziane koszty potrafią okazać się nieprzyjemną niespodzianką. Przesadna oszczędność w tym przypadku może okazać się zupełnie nieopłacalna. Trzeba pamiętać o tym, że dla pewnego i bezawaryjnego działania strony ważny jest profesjonalny, bezpieczny hosting. Wybranie niskiego pakietu lub darmowego hostingu może nieść wiele niedogodności i problemów przy działaniu witryny, co z kolei może przełożyć się na odpływ użytkowników i klientów. Lepiej zainwestować w profesjonalne usługi, sprawdzoną firmę, pakiet dopasowany optymalnie dla potrzeb danego serwisu – bo wiąże się to z pewnym działaniem, bezpieczeństwem danych strony oraz klientów i swoim własnym spokojem ducha. Na szczęście dzisiaj na rynku można znaleźć wiele wartościowych, profesjonalnych firm i choć wyłuskanie ich z gąszczu darmowych i słabych ofert może nie być takie łatwe, warto to uczynić, aby zapewnić stronie bezawaryjne działanie.

4 responses to “Jak wybrać hosting?”

 1. Renata pisze:

  Czy są jakieś firmy, które mogą pomóc w wyborze hostingu? Ja się zupełnie na tym nie znam, a chcę uruchomić stronę? Czy zwykły „informatyk Szymon Patyk” pomoże?

 2. Kaśka pisze:

  Też podłączam się pod pytanie Renaty. Im więcej czytam w internecie na ten temat, tym mniej wiem. Obawiam się, że jak nie zapłacę jakiejś firmie za doradztwo, to będę tak szukać w nieskończoność i i tak źle wybiorę…

 3. Paweł pisze:

  Oj tam dziewczyny nie ma co się martwić – możecie zmienić hostingodawcę w każdej chwili, także jeśli źle wybierzecie, to nie ma co się tym tak stresować.

 4. Andrzej pisze:

  Dokładnie Paweł. Nie ma co się tak stresować doborem Hostingu można go zmienić w każdej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.