Prowadzenie sklepu internetowego – rady, wskazówki

Prowadzenie sklepu internetowego – rady, wskazówki

Zastanawiasz się, czy założyć swój własny sklep internetowy? A może myślisz, że e-sklep zawsze związany jest z odniesieniem sukcesu? E-commerce to konkurencyjna branża, więc nie łatwo jest utrzymać się tutaj i osiągnąć zadowalający zysk. Przedsiębiorcy muszą ponieść takie same opłaty, podatki jak tradycyjni biznesmeni – nie muszą tylko utrzymywać sklepu stacjonarnego i dbać o jego wygląd i ekspozycję. I pojawia się jeszcze jeden problem – jak stać się widocznym dla użytkowników, przekonać ich do zakupu i zaciekawić swoją ofertą? Biznes w internecie jest transparentny – klient może sprawdzić z łatwością, czy ktoś inny nie oferuje tych samych produktów w atrakcyjniejszej cenie. Dlatego ważne jest zainwestowanie w marketing internetowy i optymalizację sklepu online. Jak się za to zabrać?

Agencja SEO pomoże ci osiągnąć sukces

Jeśli chcesz wyjść na szerokie wody i zainteresować swoją ofertą szerokie grono użytkowników, dostosuj sklep internetowy pod wymagania wyszukiwarek (przeprowadź optymalizację) i skorzystaj z metody promocji w internecie. Najlepiej udaj się do agencji SEO lub zatrudnij specjalistę SEO, który zadba, aby twój e-sklep był widoczny w SERP. Pamiętaj, że pozycjonowanie i AdWords pomogą Ci dotrzeć do klientów, ale konwersję zdobywa się także za pomocą atrakcyjnej oferty i funkcjonalności platformy zakupowej. Więc pytaj agencję SEO o doświadczenia, rady i wskazówki i wdrażaj proponowane rozwiązania. Wiele informacji dotyczących zwiększania widoczności sklepu internetowego w sieci znajdziesz także na blogach branżowych poświęconych pozycjonowaniu i optymalizacji.

Allegro to dobry pomysł na początek

Na samym początku, kiedy marka twojego sklepu nie będzie jeszcze znana i rozpoznawana, pomyśl także o sprzedaży za pomocą różnych kanałów dystrybucji. Posiadanie konta na Allegro może zwiększyć twoją sprzedaż i pomoże ci także pozyskać nowych klientów. Na aukcjach co prawda nie możesz (zgodnie z regulaminem serwisu) podawać linków do swojego sklepu, ale jeśli przygotujesz logo i w grafice zamieścić adres strony wtedy istnieje szansa, że klient cię zapamięta i nawet może z ciekawości przejdzie na twoją stronę, by tam dokonać zakupu. Zastanów się także nad prowadzeniem sprzedaży na portalu Facebook – teraz jest możliwość otworzenia sklepu na profilu marki. Nie zapomnij zawsze o przeczytaniu regulaminu portalu i sprawdzeniu, czy możesz legalnie sprzedawać za pośrednictwem danego serwisu. Ale to pomoże ci z pewnością.pracownik-z-telefonem-i-papierow_1150-95

Sprawdź asortyment konkurencji

Zanim rozpoczniesz prowadzenie internetowej działalności, poznaj, co oferuje twoja konkurencja. Sprawdź, jakich produktów im brakuje, czy mają atrakcyjne ceny, czy oferują darmową dostawę, prowadzą jakiś program lojalnościowy. Zapamiętaj także, że obsługa klienta powinna być od samego początku na bardzo wysokim poziomie, ponieważ klient oczekuje, że w razie problemów będzie mógł się skontaktować ze sprzedawcą, który rozwieje jego wątpliwości. Nigdy nie oszczędzaj na pracownikach, którzy będą odpisywali na maile, rozpatrywali reklamacje, pakowali towar. To jest bardzo ważne dla twoich potencjalnych klientów. Jeśli nie zapewnisz odpowiedniej obsługi, wtedy z pewnością internauci obsmarują cię w sieci i już tak łatwo nie pozyskasz cennych konwersji.

Zadbaj o unikalne opisy produktów

pulpit-z-wykresami-biznesu-i-urządzeń_1232-476Problemem sprzedaży internetowej jest to, że klient nie może zobaczyć, dotknąć i poznać produktu przed zakupem. Z tego powodu ustawodawca gwarantuje klientom 14-dniowy okres zwrotu towaru. Żeby zminimalizować liczbę zwrotów koniecznie opisz odpowiednio produkty, dodaj wyraźne zdjęcia, a nawet filmiki instruktażowe. Pozycjonowanie e-sklepu wymaga, aby były to opisy unikalne, czyli nie skopiowane z innych stron (w szczególności konkurencji!) lub zapożyczone od producentów. Postaraj się tak przedstawić wszystkie parametry techniczne, aby zachować unikalność opisów. Możesz to zlecić specjaliście SEO, który ci w tym pomoże, jeśli sam nie masz czasu lub nie wiesz, jak się za to zabrać. Możesz także skorzystać ze wsparcia profesjonalnego copywritera SEO, który podpowie ci, jak to robić lub napisze za ciebie całą treść. Pamiętaj jednak, aby dać mu wszystkie materiały, z których będzie mógł skorzystać podczas pisania treści. Dzięki temu przedstawisz wyłącznie rzetelne informacje.

Zadbaj o prosty proces zakupowy

Pamiętaj, że ludzie nie lubią skomplikowania i trudności w dokonywaniu zakupów. Wybierając pozycjonowanie sklepu internetowego, dowiesz się, jak zoptymalizować proces zakupowy, by klienci do ciebie powracali i chętnie finalizowali zamówienie. Możesz podpatrzeć też rozwiązania, które stosują nie tylko konkurencji z twojej branży, ale liderzy e-commerce. Prostota jest kluczem do wszystkiego. Nie zapomnij także o konieczności spełnienia wszystkich wymogów prawnych, by nikt nie zarzucił ci, że dane są wykradane lub bezprawnie wykorzystywane. Wdróż protokół SSL na swoim serwisie, a klienci uwierzą, że zależy ci na nich i ich bezpieczeństwie. Zadbaj o nich.

8 responses to “Prowadzenie sklepu internetowego – rady, wskazówki”

 1. Daniel pisze:

  Myślę, że na początku działalności bardzo pomaga sprzedaż poprzez Allegro lub OLX. Dzięki temu można zbudować reputację marki.

 2. Maciek pisze:

  Ciekawy artykuł z pewnością pomocny dla osób niedoświadczonych.

  Ale budowanie reputację marki na allegro no ok, ale na OLX ?
  Śmiał bym polemizować

 3. Wiktor pisze:

  I wszędzie te audyty…. ehh
  no ale co zrobisz analizować konkurencję trzeba!

  Ciekawy wpis ! 🙂

 4. Antoni pisze:

  ~Wiktor
  Audyty to najlepszy sposób by się czegoś wartościowego dowiedzieć 🙂

 5. Arnold pisze:

  Ktoś się orientuje ile kosztuje taka przyjemność i od czego jest uwarunkowana?

 6. Olka pisze:

  Sprawdź darmową wycenę – wtedy się dowiesz.

 7. Karol pisze:

  Generalnie zależy to od tego co obejmować ma audyt, aczkolwiek nie są to tanie rzeczy.

 8. Katarzyna pisze:

  Ceny są różne, zależy od agencji i od miasta z którego pochodzisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.