Wirtualny globus Google Earth

Wirtualny globus Google Earth

Niektórzy z nas bardzo dobrze znają unikalną aplikację jaką zaoferowało nam Google o nazwie Google Earth. Program ten pozwala na oglądanie powierzchni ziemi oraz kosmosu. Niekiedy miejsca na ziemi można oglądać wręcz z anatomiczną szczegółowością. Google Earth posiada wiele warstw tematycznych, które można na siebie nakładać podczas oglądania interesujących nas terenów. Wszystko uzupełnione jest setkami tysięcy zdjęć, filmów i innych multimediów.

Google Earth to pożeracz czasu, dzięki któremu poznamy najbardziej skryte zakamarki naszej Ziemi. Odkryjemy malutkie wyspy, oglądniemy najpopularniejsze zabytki i budowle z bliska. Planując na przykład wczasy za granicą można w prosty sposób sprawdzić czy miejsce, w którym przyjdzie nam nocować, jest dobrze zlokalizowane – czy jest w pobliżu morza, gór, większych aglomeracji. Teraz już nie musimy zdawać się na to co piszą w ogłoszeniu o danym hotelu. Wszyscy dobrze wiemy, że niekiedy określenie 100 metrów od morza nie odpowiadało rzeczywistości. Z Google Earth możemy to dokładnie sprawdzić, a nawet obliczyć!

2 lutego 2009 do aplikacji Google Earth została wprowadzona nowe funkcja, dzięki której możliwe stało się również poznawanie najtrudniej dostępnych miejsc na naszej planecie, czyli mórz i oceanów. Google Ocean, bo tak nazywa się ta nowa opcja, pozwala poruszać się po trójwymiarowych dnach wód oceanicznych, oglądać materiały filmowe o egzotyce podwodnego świata, opływać podwodne wulkany czy czytać informacje o wrakach statków. Cały projekt został przygotowany we współpracy z oceanografem Sylvią Earle oraz zespołem doradców z dziedzin podwodnego życia. Ocean w Google Earth zawiera 20 merytorycznych warstw. Warstwa „Animal Tracking” pozwala na śledzenie ruchu oznakowanych zwierząt morskich. Aby dowiedzieć się o obszarach zagrożonych i niezagrożonych wyginięciem, o owocach morza czy gatunkach ryb, należy nałożyć warstwę: Dead Zones, Seafood Watch and Fish to Eat. Z kolei chcąc m.in. zaczerpnąć wiadomości o rafie koralowej należy włączyć warstwę: Marine Protected Areas.

startup-849804_640

W nowej wersji Google Earth 5.0 dostępne są również inne ciekawe funkcje. Jednym kliknięciem możemy przenieść się na planetę Mars i oglądać trójwymiarowy obraz tej planety. Dzięki historycznym zdjęciom odbędziemy wirtualną podróż w czasie, uzmysławiając sobie tym samym jak szybko rozwija się nasza planeta – funkcja Virtual Time Travel. Osobom z wyobraźnią i chęcią do pisania na pewno spodoba się funkcja Touring, która pozwala tworzyć własne opowieści o wyprawach, również uwzględniając narrację głosową.

Możliwości jak widać jest dużo, a to na pewno nie koniec prac nad udoskonalaniem Google Earth. Czekamy zatem na następne ciekawe funkcje, które jeszcze bardziej pozwolą nam poznać nasza planetę, na której żyjemy.

Google Earth 5.0 jest dostępny w 40 językach , w tym oczywiście po polsku. Najnowszą, oczywiście bezpłatną wersję aplikacji można pobrać ze strony: http://earth.google.com/intl/pl/

One response to “Wirtualny globus Google Earth”

  1. Katarina pisze:

    Ja lubię takie rozwiązania i modelowanie. Myślę, że takie wizualizacje świetnie pokazują lub raczej odzwierciedlają rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.