Wybór narzędzi SEO na pewno nie jest prosty

Wybór narzędzi SEO na pewno nie jest prosty

Specjaliści SEO mają obecnie do dyspozycji bardzo wiele różnych narzędzi, które znacznie ułatwią im pracę. Warto więc przejrzeć te najpopularniejsze z nich i zastanowić się, jakie rozwiązanie może być najlepsze. Opłaca się także poprzeglądać rozmaite branżowe strony z poradami i dokładnymi opisami funkcjonalności danych narzędzi.

Darmowe nie znaczy gorsze

Może wydawać się, że płatne programy będą o wiele skuteczniejsze od darmowych i zaoferują więcej przydatnych funkcji. Jednak kiedy bliżej przyjrzymy się tematowi, to okaże się, że darmowe narzędzia SEO w zupełności wystarczą. Rozwiązania premium mogą być dobre w przypadku największych stron albo w przypadku gdy mamy naprawdę sprecyzowane i skomplikowane potrzeby. W 90% przypadków programy bezpłatne doskonale spełnią swoje zadanie. Wiadomo, że jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku jest usługa od Google. Z jej pomocą będziemy w stanie zgromadzić i zanalizować mnóstwo wartościowych danych. Można także skorzystać z AdWords, jeżeli chcemy dobrać odpowiednie słowa kluczowe, chociaż istnieją też inne darmowe narzędzia SEO, które doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Warto także zastanowić się czy chcemy używać narzędzi działających jako wtyczki do przeglądarki czy takich, które wymagają instalacji na serwerze. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a jego zastosowanie zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć oraz jaki styl pracy preferujemy.
office-625892_640
Dobre pozycjonowanie

Wiadomo, że celem każdej kampanii SEO jest osiągnięcie przez daną stronę jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dobry specjalista jest w stanie zdziałać wiele, jeżeli jednak nie używa sprawnych narzędzi, to jego praca może nie przynieść pożądanych rezultatów. Dobre narzędzia do pozycjonowania sprawią, że praca będzie znacznie łatwiejsza. Przede wszystkim powinny one być łatwe w obsłudze, aby wszelkie gromadzone przez nie dane dały się szybko odczytać. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, skąd użytkownicy trafiają na daną witrynę, jakie podstrony odwiedzają, ile czasu na nich spędzają, to musimy mieć dobre narzędzia do pozycjonowania. Dzięki nim uda nam się poprawić funkcjonowanie strony internetowej klienta. Możliwość ustawienia rozmaitych alertów także jest bardzo ważna, ponieważ będziemy od razu wiedzieli, jeżeli coś zmieni się w sposobie zachowania użytkowników na stronie. Alerty dostarczą nam także bezcennych informacji na temat możliwych kar od Google za niewłaściwe zachowanie.

Przydatna automatyka

Wiele narzędzi działa automatyczne, co daje nam więcej czasu na skupienie się na innych ważnych tematach. Nowoczesne narzędzia dla specjalistów SEO umożliwiają tworzenie raportów na bieżąco oraz stałe monitorowanie pozycji. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tej branży wszystko może zmienić się w bardzo krótkim czasie, a szybka reakcja jest w stanie korzystnie wpłynąć na pozycję strony klienta w wyszukiwarce. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia dla specjalistów SEO warto zwrócić uwagę czy jest ono darmowe czy płatne. Czasami takie aplikacje posiadają różne pakiety, w zależności od tego na przykład, ile stron i fraz jednocześnie pragniemy monitorować. Jeżeli zdecydujemy się na rozwiązanie darmowe, to warto przejrzeć opinie na temat wybranego przez nas narzędzia. Zdarza się, że specjaliści SEO wykryją jakieś poważne błędy w niektórych narzędziach, które mogą znacznie utrudnić albo wręcz uniemożliwić nam pracę.

Liczy się człowiek

To oczywiste, że dobre narzędzia ułatwiają pracę specjalistom i przynoszą wymierne efekty. parts-1929877_640Jednak nie wolno zapominać, że użytkownicy to ludzie, a nie roboty. Dlatego dobry fachowiec używa rozmaitych programów i aplikacji jedynie jako środków do celu. Najważniejsze jest to, aby zoptymalizować stronę indywidualnie, pod konkretnych użytkowników. Dobre narzędzie dla SEO z pewnością to ułatwi, jednak stojący za nim specjalista jest mózgiem całej operacji. Bez problemu można pokazać klientom rozmaite dane, liczby i wykresy, na których wszystko będzie wyglądało idealnie. Jednak ostatecznie liczy się przede wszystkim to, czy klient zacznie więcej zarabiać, czy jego stronę odwiedzi większa liczba unikalnych użytkowników, którzy zakupią jego produkty, przeczytają jego artykuły. Klienci pragną konkretnych efektów, które będą w stanie zrozumieć, dlatego narzędzie dla SEO, to jedynie sposób, który ma sprawić, że dana strona będzie chętniej odwiedzana przez użytkowników. Oczywiście nie znaczy to, że można pracować na czymkolwiek. Wiele programów działa po prostu źle, podaje niedokładne dane albo jest zbyt trudnych w obsłudze, aby były efektywne. Warto więc korzystać tylko z tych sprawdzonych, które cieszą się uznaniem w branży, niezależnie od tego czy są płatne czy darmowe.

Kłopotliwa różnorodność

Kiedy czytamy artykuły ekspertów polecających rozmaite narzędzia, możemy dojść do wniosku, że ilu specjalistów tyle opinii. Jest to po części prawda, ponieważ na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że każdy może znaleźć dla siebie takie, z którym będzie mu się idealnie pracowało. Można jednak w obiektywny sposób zmierzyć, które z nich działają dobrze, a które nie.

4 responses to “Wybór narzędzi SEO na pewno nie jest prosty”

 1. Beata pisze:

  A konkrety? Jakie narzędzia do SEO polecacie? Wiem, że z Googlowskich trzeba korzystać – Google widzi, że coś tam się indeksuje, ale też podaje porady jak pozycjonować stronę pod ich algorytmy.

 2. Stefaniak pisze:

  Beata Majestic, Ahrefs, Senuto. Narzędzia warte polecenia.

 3. Robot.txt pisze:

  Stefaniak – tak, w momencie, kiedy chcesz wykupić odpowiednie pakiety. W tym przypadku darmowe triale nie wystarczają przy skutecznym pozycjonowaniu.

  Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w jakiegoś darmowego Crawlera, który pomoże w wyciąganiu meta danych serwisów. Sprawa kluczowa przy pozycjonowaniu.

 4. Polecacz pisze:

  Zdecydowanie polecam zainteresowanie się nie tyle aplikacjami co metodami wyciągania danych. Skuteczne okazać się mogą takie komendy jak „site:” czy cudzysłów do sprawdzania unikalności treści w Google 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.